Další služby
Stříhání a úprava psů do
40 cm
Poradenství v oblasti výživy a péče o psa
Informace pro klienty na úpravu pejska
Před návštěvou na stříhání je třeba psa také upravit. Není nejlepší nápad vůbec se o psí srst, obzvlášť u dlouhosrstých plemen, nestarat a nechávat to na střihačce jednou za čas.
Tato návštěva by neměla suplovat pravidelnou péči. Pokud přijdete se psem, který je špinavý a má zacuchanou srst, až třeba dokonce do dredů, pak to pro vašeho miláčka nebude ten nejpříjemnější zážitek. A vytvoří to v něm strach z příští návštěvy.
Psa doma vyčešte a zbavte případných nečistot nalepených v srsti. Pokud má pes srst zacuchanou a nejste schopni ji sami rozčesat, je třeba to při objednání oznámit, abych si na psa vyhradila víc času.
Někteří majitelé své psy před stříháním sami doma vykoupou. Pak je ale dobré se domluvit, jakým způsobem a jak dlouho před návštěvou psa koupat, aby se stříhání jen nezkomplikovalo. Pro choulostivějšího psa si nezapomeňte v chladnějších dnech vzít s sebou i obleček, aby po koupeli venku nenastydl.
Dokonalé zbavení srsti mastnoty a špíny, její perfektní vysušení pomocí kartáče a fénu do rovna a samozřejmě precizní vyčesání, jsou tři základní části předstřihové přípravy, které naprosto rozhodujícím způsobem ovlivňují výslednou kvalitu střihu většiny dlouhosrstých plemen.
Zaprášená a mastná srst, případně srst s nevypláchnutými zbytky šamponu, srst ponechaná uschnout bez fénování či vysušená fénem bez kartáčování a samozřejmě srst nekvalitně vyčesaná se nedá tvarovat do žádného střihu a výsledek neodpovídá námaze, kterou střihač do úpravy takto špatně připraveného psa vynaložil.
Foukání srsti se provádí výhradně na stole, nelze psa sušit na zemi či gauči. Není-li pes perfektně vychovaný, je lepší mít na tento úkon pomocníka. K vyfoukání srsti psa potřebujeme pochopitelně fén, nejlépe s vyšším výkonem, a dále kartáč se zahnutými drátky. Sušit začínáme srst tam, kde je nejkratší, tj. obvykle na hřbetě psa. Pokud bychom začínali například na nohách, kde je procedura foukání časově nejnáročnější, krátká srst na hřbetě by nám mezitím uschla bez kartáčování a zkadeřila by se. Sušení se provádí tak, že foukáme na místo, které zároveň kartáčujeme a to do doby, než je toto místo perfektně suché a srst dokonale rovná. Teprve pak pokračujeme sušením další partie. Jakmile srst vysušíme nedokonale (stačí, když ji ponecháme mírně zavlhlou), uschne bez kartáčování a zkadeří se – veškerá práce byla tudíž marná. Sušení srsti na hřbetě je nejjednodušší, pes při něm může dokonce i sedět nebo ležet. Hůře se foukají partie jako je hlava, boky, břicho a především nohy. Ovšem právě kvalitní vyfoukání nohou je velmi důležité, především u psů, které necháváme stříhat strojkem. V těchto případech můžeme foukání srsti na těle a bocích trošku "odfláknout" (stejně bude odholena), ale pro kvalitu střihu je rozhodující dobře vyfoukat právě nohy, břicho a hlavu - to jest veškerou srst, která zůstane po ostříhání delší. Psi obecně foukání nohou za stálého kartáčování rádi nemají, většina i výstavních jedinců má tendenci nohy zvedat. Tehdy se výborně hodí pomocník, který budˇ přidrží psa nebo fouká fénem na česanou partii. Pomocník nám také velmi usnadní sušení břicha a podpaží tím, že psa zvedne na zadní nohy.
Choďte na stříhání podle potřeby. Obvyklý interval mezi návštěvami bývá pět týdnů až tři měsíce.